DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Bydlení‚ papání ...


Bydlení, hraní a papání...
Co naše myšky rádi papají, s čím si rádi pohrají.

OBSAH:
KOMENTÁŘE dotazů:

 
Někdy se stává, že v napáječce vznikla třeba bublinka, nebo je špatně položena a pískomil se pak nemůže k vodě dostat. Zkuste například prstem poklepat na kuličku na konci trubičky, a třeba po chvíli kapku vody ven zase dostanete. Jinak zkuste třeba i jinou polohu napáječky. Náklon napáječky také hraje svou roli. A další možnost je napáječku rozebrat a dobře propláchnout, popř. vyčistit. Případně zkontrolovat, jestli se v ní netvoří vodní kámen apod.
Častější problém je, že napáječka kape i sama. Pro tento případ, dáváme pod napáječku vždy placatý kámen nebo obrácenou dlaždičku. Je to proto, aby voda nekapala do podestýlky a tím tam nebylo vlhko a nemohla tam vzniknout např. plíseň. Důvodů kapání napáječky může být více. Někdy je napáječka již od výroby náchylná na odkapávání. Některé napáječky nekapou pouze když jsou plně naplněné. Někdy stačí jen napáječku upevnit do jiné polohy. Myslím, že ideální je, aby nádržka byla opravdu ve svislé poloze. Některým ale ani  írně šikmá poloha nevadí. Další možnost je, že napáječka je kvalitní, ale jak pískomil lomcuje s mřížemi, tak klepe i s napáječkou a kapka se proste vyklepe tím. (Tomu se moc zabránit nedá, jedině najít pískomilovi jinou zábavu.)
*Kamarád KubaV má zkušenost, že některý pískomil z napáječky prostě pít neumí. Nabízí se dvě řešení. Pokud máte více pískomilů, kteří se kamarádí, a některý z napáječky pít umí, pak je možné, že se to od sebe navzájem naučí. Stačí jim dát čas. Další možnost je dát jim vodu do misky. Problémem misky ale je, že se z ní voda postupně odpařuje, takže musíte častěji doplňovat. Dále je vhodné ji umístit do vyšších pater ubikace, protože jinak v ní bude brzy naházená podestýlka. Navíc se pískomil vody docela bojí, protože ze svého původního přirozeného prostředí ji nezná. Tam ji zná spíš ve formě rosy apod. (Nikdy například pískomila nekoupejte, protože vůbec neví, jak se v takové situaci chovat. Mohlo by ho to i vyděsit.)
 
 
 
Důležité pro každého pískomila je, aby měl vhodné prostředí a vhodnou potravu. Stejně jako u lidí patří do zdravého životního stylu vyvážená strava a dostatek rozmanitého pohybu. Proto je při chovu pískomilů třeba dbát hlavně na prostornou klec či akvárium, kde mají neustálý zdroj různé zábavy, jako např. běhání, skákání, šplhání, hrabání, okusování, porcování atd. (některé tipy níže) Jejich obytný prostor by měl být rozčleněn do několika částí, které pak pískomilové využijí k různým účelům. Krmení je třeba vyvážené, což většinou zajisťuje složení krmných směsí pro pískomily (nebo malé hlodavce). Je nutno podávat krmení tak, aby jste měli přehled o množství snědené směsi, a dodávat další pouze pokud snědli předchozí dávku. Pokud jim dáte krmení na dno klece/akvária, pak ji s radostí zahrabou, ale vy ztratíte přehled. Navíc mají často vlastní chutě a nejprve sežerou oblíbené části směsi, které nejsou vždy nejzdravější. Takže při příliš častém krmení budou žrát jen to nejoblíbenější a snaha o vyváženou stravu je tatam. Nejraději žerou třeba slunečnicová semínka, která jsou příliš tučná a neměli by je mít ve velkém množství. Také je ale nenechávejte hladovět. Miska třeba nevypadá úplně prázdná, ale při bližším pohledu zjistíte, že v ní jsou už třeba jen slupky obilí, které se už nejí. Takže zbytek jídla vyhoďte, nebo já jim to hodím do podestýlky, aby si mohli vybrat ještě to, co v misce k jídlu zbylo. Ovoce a zeleninu ale vyhazujte vždy. Je třeba dát pozor, aby v kleci nehnila. (Naši pískomilové to sice poznají a pak ji nejedí, ale jistotu nemáte.) (některé tipy na žrádýlko viz níže)
(Podrobnosti můžeme probrat e-mailem.)
*Nebojte se, že když nebudou mít chvíli co jíst, že budou strádat. Oni si v podestýlce nějaké to zrníčko ještě najdou,...
 
 
Tip na přepravu: (také viz chování pískomilů)
Pískomila přepravujeme vždy v přepravce. Lze použít i krabici, ale jen na menší vzdálenosti, a pořád dobře hlídat proti útěku. Umí dobře hrabat, kousat a prolézat škvírami. Náš tip na cestování v přepravce je, že se do větší přepravky vloží malá sklenice, do které se může pískomil schovat. Nebo lze také použít oblíbený domeček z kokosového ořechu.
(Více požději nebo mailem.)
 
 
Stále bádáme, proč to dělají. Z různých knih a zkušeností jsme zjistili tyto důvody: nuda, nedostatek místa v kleci, nervozita v těhotenství. Z nudy prý také hrabají pořád na jednom místě. Ale jinak je hrabání moc baví. Myslím si, že často také okusují ty části příbytku, které jim nějak překáží, nebo nevyhovují jejich architektonickým představám.
*Také horlivě okusují mříže, pokud se chtějí dostat ke svému sokovi (konkurentovi), čímž je třeba jiný myšák (pískomil).
 
 
Jako podestýlku pro pískomily používáme: čisté hobliny od truhláře; domácí nasušené seno, které také papají a cupují; a novinka: na poli posbíraná čistá sláma, která má ohromný úspěch na stavbu hnízda :). Z domácích zdrojů zpracovávají různé nepotištěné a čisté kartony či tvrdé papíry; a na hnízdo toaletní papír, kapesníčky či papírové utěrky; vše bez barev a vůní. Můžete zkusit i obyčejný bílý papír.
*Doporučení od veterináře: Nedoporučují se hobliny. Lze poškození očí (výtok) a zárodky plísní atd.
 
Dotaz - Vlastní zdroje podestýlky
Dotaz: Měla bych na vás dotaz ohledně podestýlky. Uvádíte, že používáte hobliny, ale zároveň je pod textem upozornění, že jim mohou způsobovat problémy, tak jsem trochu zmatená ?. My bydlíme na malém městě a můžeme si sehnat od truhláře hobliny nebo seno z některé z okolních vesnic, tudíž bychom toto nemuseli řešit za draho ve zverimexu. Ale kladu si také otázku, zda seno (mimo koupeného ve zverimexu) nemůže obsahovat nějaké drobné parazity, které by holkám mohly ublížit?
Odpověď: Chápu že podestýlka z vlastních zdrojů zní dobře a taky bych se k tomu přikláněla. V obchodech je to zbytečně drahé.
Hobliny - jde o to aby byly bezprašné, bez pilin. Ale vadí to jen některým pískomilům. Takže to můžete zkusit. 
Dál by neměly být z borovice, protože obsahuje hodně smůly a je příliš aromatická. A neměly by být z lakovaného dřeva atd. 
Seno - čerstvé ze zahrádky je mnohem lepší než z obchodu. Navíc v něm přirozeně budou i nějaké květiny a bylinky, takže jim bude víc chutnat. Parazity si v něm přinést můžete, ale z kupovaného někdy také. A dají se v pohodě léčit. Stává se to ale zřídka.
- Pokud chcete podestýlat senem, tak ho doporučuji kombinovat s hoblinami. Seno moc dobře nesaje a je pak cítit zatuchle. Ale zase rádi v seně řádí a zpracují ho na pelech i část sní. 
- Pak jim ještě můžete dávat obyčejný papír, balící a kartonový. Oni ho rozcupují na kousky a mají z toho podestýlku taky. Oblíbené jsou ruličky od toaleťáku.
PS: Pokud má pískomil alergickou reakci na hobliny, tj. spíš na piliny a prach v nich. Projevuje se to např. červenými ospalky kolem očí. To ale může být způsobeno i stresem nebo pokud blízko nich byl použit chemický sprej jako lak na vlasy nebo deodorant.
 
Voda je nutná: pokud dostávají jen suchou stravu, v období veder, pokud je samička těhotná či kojící.
Voda není nutná: pokud pískomil dostává dostatek čerstvého ovoce a zeleniny.
 
 
 
Pro pískomily je důležité, aby měli neustálou zábavu, aby měli pořád co dělat a nenudili se. Často stačí jen zabydlování klece, stavba pelíšku a mytí sebe i navzájem. Ale chroupání čehokoliv, tomu nikdo neujde ;-).
Milují cupování všech věcí co potkají, takže jim dejte třeba čisté kartony od vajec, kusy krabice, ruličky od toaleťáku, zmuchlaný balicí papír (na balíky), ... Uvidíte jak rychle s nimi zatočí. A na pelíšek samozřejmě kus toaletního papíru nebo papírové kapesníky či papírové utěrky. Hlavně lepší nebarvené a bez vůně. (Ale zatím ani to našim nevadilo.)
 
Kokosové ořechy jsou dobré domečky (nejlépe s více otvory), ale také kokos samotný jim chutná.
 
 
 
Samozřejmě směsi pro malé hlodavce plné různého zrní (hlavně obilí a další semínka). Doplním i tipy na doplňkové krmivo.
Pozor na slunečnicová semínka. Mají je moc rádi (je to první co sní), ale prý jim to nedělá ve větším množství dobře na kožíšek, možná i na linii.
 
Nesmí ale chybět i čerstvá strava, která je zdravá i pro nás chovatele (tj. ovoce a zelenina).
Citrusové plody se sice pro pískomily nedoporučují, ale naši myšové je mají fakt rádi (proto je dávejte raději jen v malém množství). Zatím zkusili pomeranče, mandarinky a pomelo. Dále s radostí ochutnaly: jablka, hrušky, salát, rajčata, papriku, mrkev, ředkvičky, čínské zelí, petrželku...
Zkuste třeba neloupané buráky, ale také jen v menším množství.
Když jim dáte starý suchý tvrdý chléb nebo rohlík, tak se o něj s radostí poperou, mají ho moc rádi, a chroupání je pěkný zvuk ;-).
Ze sušených plodů Luďa doporučuje hlavně "kustovnici čínskou", naši se po ní mohou utlouct, a je zdravá i pro lidi.
Rádi mají třeba pohanku, kterou žerou nejen semínka, ale i květy jim chutnaly. 
Naklíčené mungo, ale i jiné zelené části rostlin.
Oříšky je zatím moc nezaujaly.
 
Každý pískomil má své vlastní chutě, a tak každému může chutnat něco jiného. Pokud něco nejí, tak mu to nedávejte. Někdy se třeba nezakousne hned, ale sní to až později. Uvidíte.
 
 

 
Zde se postupně objevují různé varianty bydlení naších myšáků, možná někoho inspirují.
 
Pozor: Nikdy nepoužívejte plastové vybavení. Pískomilové všechno hravě rozkoušou. Odolá jim pouze kov, kámen nebo pálená hlína. U podlážek klecí se ale plastům nevyhnete. Proto se snažte vybrat takovou, která nemá vystouplé hrany tak, aby je mohl pískomil začít kousat. Může se pak stát, když mu bude třeba v kleci těsno, že se z ní prokouše ven. Nám se to vše už stalo. Dobře vyrobené klece proti okusování podlážky nenajdete všude. My jsme nebezpečné hrany podlepili drátem, a zatím jim to odolává. Celkově jsou ale zbytky nahlodaného plastu riskantní, proto se tomu raději snažte vyhnout.
 
Patra v kleci [28.7.2023]
Co se týče pater. Jsou plastové, dřevěné a mřížové. Osobně preferuji mřížové, protože ty ploché rychle smrdí. Plastové se lépe myje. Dřevěné může nasáknout. Ale jsou lidé co nemají rádi mříže. Myslím, že myšáci se na tom naučí chodit. Ale třeba teď jedna z těch nových pískomilek z toho má strach. Možná je špatně vidí, to se občas stává. Ale zvykne si, časem. Takže je to na Vás, co se Vám bude víc líbit, co bude více vyhovovat Vám.
 
 
1) Ukázka dvou našich sestav myších příbytků:
Kromě sestavení klecí je vidno i nápady pro vybavení klecí, jako jsou dlaždičky a placaté kameny, které jsou velmi oblíbené na posedávání, papání a na vykonávání potřeby. Spodní část klecí je obalena kartonem, aby nevyhazovali tolik podestýlky (hobliny, možné seno), když tam hrabou, a taky aby mohli mít hlubší pelíšek (většina klecí mívá mělké dno a to pro ně není). Navíc je vhodné dávat na dno klece nebo i na patra dlaždičky (hrubou stranou nahoru), aby si při hrabání na dně obrousili drápky, a taky jim to tolik neklouzalo. Na patrech je to pro ně pohodlnější (stejný účel jako placaté kameny). 
 
 
2) Další naše sestava klecí, velmi oblíbená u myšáků:
Každou část klece využívají na něco jiného. Mají část na spaní, část na hraní a lítání, a v akvárku hrabou v písku.
Spodní část klecí je obalena plexisklem, aby nevyhazovali tolik podestýlky, ale při tom na ně bylo vidět.
*Této sestavě doma říkáme Myšárium. Vznikla jako první, postupným přidáváním příchozích klecí. Je na tolikoblíbená i u nás chovatelů, že ji využíváme stále v této podobě čili nepřestavujeme ji (jak to děláme s jinými klecemi).
*Kapacita Myšária je zhruba 10 pískomilů. Navíc je možné část oddělit dvířky. V některých situacích je to velmi praktické.
 
 
3) Další naše klece pro inspiraci:
Domácí výroba pater a dalšího příslušenství. Použity: prkýnka, dlaždičky, kartonová role od koberce, kovový rošt, klacíky.
Velké kartonové trubky jsou skvělé na výrobu domečků a různých úkrytů. Mají rádi vyhlídky, kde se dá schovat :).
 
 
4) Další dvě sestavy příbytků:
Kleco-akvárko = Naše první nadstavba akvária klecí. Bohužel žádná naše klec nám na naše akvária nepasuje přesně, tak bylo třeba udělat přechodový díl ze dřeva. Spoluchovatel Luďa je ale šikovný a v domácí dílně vše vyrobil.
Další pěkné spojení dvou klecí vzniklo z menší klece pro hlodavce a z morčecí klece, kterou bylo třeba obalit králičím pletivem, aby z ní pískomilové neutekli.
Na obou sestavách zbývá už jen použít naše klasické domácí doplňky, jako jsou dlaždičky a upravené papírové trubky. Kartony kolem klece či akvária nyní plní funkci nejen proti odpadu, ale také pocit bezpečí pro pískomily (tj. mít krytá záda).
 
 
5) Luxusní bydlení = Velko-Myšárium:
Toto je naše velkolepé bydlení, které si všichni, lidé i myšáci, velmi pochvalujeme. Je opravdu ohromné. Je to naše první nástavba na akvárium, kterou jsme vyrobili celou sami doma v dílně (tedy hlavně Luďa, ale zbytek rodiny také pomáhal). Výroba nebyla úplně jednoduchá, máme tam i několikero vychytávek, takže zabrala hodně času. Ale stálo to za to! :-) Protože je toto Myšárium tak ohromné, stojí navíc na dřevěném rámu s kolečky, abychom s ním mohli lépe manipulovat.
 
 
 
6) Nová bydlení:
Nové dvě sestavy akvárek s klecí a naše nové velko-akvárium.
 

7) Kompletní sestava zvýšených příbytků pro naše holky:

8) Úžasné akva-klece, různé možnosti stavby a velikosti bydlení.

9) Akvahotel = luxusní akvárko s mnoha možnostmi na prolézání :)

. . .

10) Pískomilí ubytování v Myšáriu 2017 = všichni mají akva-klece a rozšiřujeme bejváky co nám klece stačí ;-)

Použitý materiál: domečky a mosty ze zveráku, závěsné kokosy vlastní výroby, rozbité květináče z domácích potřeb, papíry ze skartovačky, cihla s 2 velkými otvory z Hornbachu za 10Kč, a omyvatelné poličky z IKEA velká a malá.

Doporučení pro kupování hotových klecí:

Vhodné klece pro skupinu/rodinu pískomilů jsou Savic Habitat XL, Akinu Aqualand 2, nebo Remy a nahradit dno boxem IKEA SAMLA. Další možnosti jsou boxy a akvária spojené s klecí, nutná je ale vlastní výroba jejich spojení.

Pro dva pískomily stačí klece Savic Habitat nebo Neo Panas (vybavení Zolux), ale za větší budou jistě rádi také.

Doporučuji klece kupovat online, protože ceny v obchodech jsou i třikrát vyšší. Někdy seženete pěknou klec i z druhé ruky. Doporučuji bazos.cz nebo aukro.cz a bleší trhy. Nebo trhy se zvířaty, kde lze domluvit výrobu terária na míru.


11) Zoo-stěna nebo Myšo-stěna 2023

Schválně jestli se dopočítáte. Kolik je tam klecí? Je tam osm domovů pro pískomily a dva věžáky pro osmáky degu.



Staré komentáře k tomuto tématu:

 
Do akvarka i do klece muzou mit jak piliny, tak seno. Pisek je na koupani, nebo muze byt i na bydleni, ale jen do casti bydleni, zbytek treba ty piliny. Je blbost ze by piliny mit nesmely, moji jsou s nimi spokojeni. Drevena deska na dne byt nemusi, ale nejspis je to dost vhodny, kvuli hrabani, protoze na skle jim to klouze, ale nevadi to. Ja jim takhle na dno klece a akvarka davam dlazdicky, drsnou stranou nahoru, aspon si na tom brousi drapky.
*Problém v názvosloví: Pilinami jsou samozřejmě myšleny hobliny, piliny se jako podestýlka nedoporučují.
 
Četla jsem, že není moc vhodné, dávat pískomilovi vodu, ale já jsem svému pískomilkovi vodu dávala a nic se mu nestalo.
V jedné chytré knížce to formulovali hezky (Pískomilové - Engelbert Kötter). Pískomil žije na okraji pouště, proto je schopný přežít delší čas bez vody. To ale neznamená, že vodu nepotřebuje. Dokáže si jí vyzískat z ovoce a zeleniny, ale pokud ji nemá dostatek, tak se voda hodí. Takže ponaučení je, že je dobré umožnit pískomilovi, aby měl dostatek vody, i když mu občas dáme nějakou šťavnatou potravu (tu mají ostatně raději). Pískomilové sami dobře vědí co potřebují, takže si sami vyberou co sní. Nemůže se stát, že by se něčeho přežral, prostě když má dost, tak to nechá. A když má nedostatek, tak to taky zvládne, ale jen na omezenou dobu.
*Jinak mě o potřebě vody mých pískomilů přesvědčil fakt, že pokud pár dní neměli napáječku, tak při opětovném naplnění a vrácení se u ní prali, jak moc se každej chtěl napít, a nakonec pili všichni dlouho. Což je evidentní důkaz, že měli žízeň.
*Pozor! Březí a kojící samice by měli mát k dispozici vodu vždy. Mláďata také.
 
Běhací kolečko: (www.kralici.cz/piskomilove/diskuze.asp?app=0.)
Kolečko musí mít pískomil od mala, aby ho pochopil, co s tím má dělat. Jinak neví co s tím a třeba ho točí jenom z venku. Možná by se to naučil od někoho, kdo už to umí, ale jinak asi ne. (zkušenost od kamaráda)
*Jsou hlasy, že některým pískomilům se podaří kolečko pochopit i v pozdějším věku. Pravidlem to ale nejspíš není.
*My kolečka pro pískomily nemáme, a nevadí jim to. Spíš bych se trochu bála jim ho dát. Když je občas necháte proběhnout po pokoji, tak to pro ně bude jistě lepší a zajímavější, než běhat v kolečku. Navíc pískomil spíš než že by běhal tak skáče.
(Více o výběhu v pokoji viz sekce Chování pískomilů)
*Dostali jsme běhací kolečko, odpovídající velikosti pro pískomila. Zkusila jsem ho ukázat zatím jen jednomu našemu mladšímu pískomilovi. Zkoumal ho spíš jako prolejzačku, ale nakonec objevil i jak se v něm dá běhat. Moc ho to ale nezaujalo. Nakonec jsme kolečko zase vyndali, protože se bojíme, aby na něm nepřišli k úrazu.

Koupani v pisku: (www.kralici.cz/piskomilove/diskuze.asp?app=0.)
Tak pisek maji proste radi, takze se klidne koupou hodne casto. Ale taky do pisku radi kadi a moci. Takze jestli si chces udrzet rozumnou zasobu, tak jim davej pisek vzdycky jenom na chvili, treba v misce.
*Třeba každý den tak na půl hodiny.
*Na koupání pískomilů se používá "koupací písek pro činčily". Jinak lze také použít proceděný říční písek, ten je ale vhodnější i jako podestýlka.