DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

KONTAKT ...o nás

KONTAKT ...o nás


Kontakt na chov&azyl Myšárium Bodlinka:

Majitel: Jana Bodlinka Babováková
E-mail: jana.bodlinka@centrum.cz
Tel./sms: +420 723 250 103

Facebook: www.facebook.com/GerbilsBodlinka
Bydlíme: Praha 9 - Černý Most


Myšárium Bodlinka = domácí chov pískomilů mongolských a domácí útulek pískomilů a osmáků degu.

proč Myšárium - protože našim pískomilům se říká myšové :-)
proč Bodlinka - protože moje skautské jméno je Bodlinka :-)

Bodlinka a myšáci:

Studijním létům už dávno odzvonilo, stal se ze mě programátor v oboru, ale nechávám zde texty v původním znění...

Jmenuji se Jana Babováková, skautským jménem Bodlinka. Je mi 28 let, studuji aplikovanou matematiku, Mgr. na MFF UK v Praze, ale Bc. na FAV ZČU v Plzni. Pískomily mám od roku 2008. 

Během studia v Plzni jsem dostala svoji první pískomilku. Ta časem dostala kamaráda a měli jsme první dětičky. Tak vznikl náš první chov, při kterém jsme se vše učili ze zkušeností s nimi. Nyní celá její rodinka žije v Plzni u kamaráda Ludi, který se o ně stará s celou rodinou. Mají také v adopci již druhé morčátko. Všechny myšáky mají moc rádi.
(období 2008-2012)

V Praze jsem měla část plzeňské myší rodinky, ale bohužel již započalo vymírání celého tohoto chovu. Tak se k nám dostali noví pískomilové jako kamarádi pro osiřelé starší pískomily, a nebo azyl starších pískomilů v nouzi. Začátkem roku 2012 vznikl azyl pro pískomilky s mláďaty z ČZU a tím začal náš druhý chov. Těšíme se na další krásná miminka a nové pískomilí kamarády. (doba 2011-2012 a dál...až 9/2013)

Jelikož se v naší plzeňské rodince objevila vzácná vlnitá srst Wavy, rádi bychom měli společné potomky pro pokračování těchto genů. Uvidíme, zda se to podaří. -> Bohužel se nepodařilo navázat na tento chov, vlnití myšáčci u nás již vymřeli.

10/2013 až 9/2014 = chov se přestěhoval i s paničkou do Londýna, kde byl velký zájem o naše mláďata a s nimi i Rex.

od 11/2014 dál... = po návratu z UK, kde bohužel museli všichni myšáci zůstat, se paničce oželelo prvních pískomilů ve zverimexu již po dvou měsících bez nich a pomalu začala čtvrtá éra našeho chovu. Nejprve jen azyl a po 2 letech s druhým azylem rodinky začal náš chov na plno. Postupně přibývají i chovní myšáci a opět rozšiřujeme pískomily se srstí Rex a mnoho barev kožíšků. (V roce 2018, a ve 2020 opět, jsme chvíli jediný aktivní a zkušený chov pískomilů mongolských v ČR.)

od 5/2016 první osmáci degu = díky lepším možnostem a větším prostorům jsme konečně získali příležitost poznat i tyto zvířátka podobná pískomilům. Zatím všichni osmáčí myšáci přišli jako azyl v nouzi a časem našli i nové domovy, rodiny též.

12/2016 = jsme poznali také na krátkou dobu jaké je přátelství malých potkanů. Zůstali jen krátce a chápu již lásku k těmto zvířátkům. Rozhodla jsem se ale věnovat jen pískomilům a osmákům, neboť jsou méně nároční a bohatě mi stačí co mám.

. . .

Co mě baví na chovu pískomilů? Baví mě pozorovat jejich chování a vztahy mezi nimi. Baví mě vymýšlet a vyrábět vylepšení jejich bydlení, aby měli dost zábavy. Baví mě překvapení jaké barvy se narodí a jak se mláďátka vyvíjejí. Baví mě, jací jsou to zvědaví myšáci, prozkoumají všechno, vylezou kamkoliv, neustále něco kutí, mají miloučké obličejíčky atd.


Chovné cíle:

Hlavním cílem v našem Myšáriu je spokojenost všech myšáků. Jak po stránce zdravotní, tak i společenské. Snažíme se, aby měli co nejzajímavější bydlení, dost velké a s možnostmi šplhání. Pak také, aby byli všichni ve skupinkách kamarádi. Dětičky dovolíme, jen pokud mají myšáci velkou chuť. Do výběru partnerů mají také myšáci co mluvit. Snažíme se poznávat jejich potřeby a naplnit je co nejlépe to jde. Přirozenému prostředí se bohužel můžeme jen přiblížit.
*Někteří pískomilové se k nám dostali v nouzové situaci, tímto jsme i malým azylem pro myšáčky.

Doplnění chovných cílů (2018):

Všechny myšáky bereme jako individuality, mají vlastní jméno a historii. Na každém z nich nám záleží i na jeho osudu.

Chovné zaměření: Rozšíření vlnité srsti Rex, převážně v základních barvách srsti (bez zesvětlení c*c* nebo gg), nejoblíbenější jsou pro nás zrzavé varianty (řada ee).

Chovné páry: Mláďata na chov jsou spárováná nejdříve po 4-6 měsících věku, aby samičky byly dost silné na vývoj mláďat. Bydlí společně s partnerem, ale zabraňujeme nakrytí hned po porodu. Pak další krytí nastane až po odstavu mláďat a tak má samička mláďata po dvou měsících, ne už po jednom. Počet vrhů na samici se vyvíjí podle celkové situace v našem chovu a jejím zdravotním stavu. Zatím je pro nás loučení s chovnou samicí těžké, ale některé už našly nový domov s dcerami. 


2/2020: Šíří se mezi zákazníky, i našimi fanoušky na webu i FB, prosba o možnost přispění na náš azyl a chov v Myšáriu Bodlinka. Sice finančně nemáme nouzi, jelikož z prodeje mláďat v pohodě nakrmíme všechny myší krky. Ale po čtvrtém dotazu již podléhám a zveřejňuji pro Vás kontaktní údaje, které můžete použít dle libosti. 

Číslo účtu: 670100-2212051781/6210, do poznámky napište heslo Myšárium (nebo cokoli ať poznám o co jde :) )

Moc děkujeme za Váš zájem, chovatelka Bodlinka i všichni pískomilí a osmáčí myšáci a myšandy ;-) DÍKY heartVeškeré texty jsou mojí tvorbou, pokud není uvedeno jinak. Překlady zahraničních textů a fotografie myšáků také.