Nemoci a zdravotní obtíže
*Převážně zkušenosti z chovu v Plzni a od veterináře. Některé informace posbírané na internetu a od ostatních chovatelů.
První poznámky o zdravotních těžkostech (2011):
Zlomeniny (pohmožděniny končetin):
Poznáte je tak, že pískomil končetinu náhled nepoužívá, nešlape na ní, či jen málo. Nemusíte se o ně bát. Minimálně týden trvá, než se končetina sama zahojí. (U nás zotaveni vždy do dvou týdnů.) Není třeba chodit k veterináři. Pouze pokud je končetina v nepřirozené poloze, pak ano. Je možné, že by to byla složitější zlomenina a mohlo by dojít k nepříjemnému vnitřnímu krvácení, které by mohlo být nebezpečné životu pískomila. Veterinář je podle svých schopností a možností (každý má jiné zkušenosti a dovednosti) může např. nohu amputovat a tím pískomila zachránit. Bez nohy se naučí žít.
-> Měli jsme případ (Houska), kdy zlomenina byla velmi těžká. Měl nožičku v opačné poloze a doktor odhadl vnitřní krvácení.
-> Kamarádovi se zase stalo, že měl mládě napadené tak, že mělo težce pokousanou nožičku, takže vet provedl amputaci.
-> Při jedné návštěvě veterináře jsme dostali výklad, co vše se může s nožičkou stát. Je třeba ji bedlivě pozorovat, kdyby začala třeba odumírat, pak musí pryč. Či pokud by špatně srostla a překážela by její poloha. Většinou se vše zahojí dobře.
Často se o nich dozvíte, když si na pískomilovi všimnete nepřirozené bouličky na libovolné části těla. Objevují se spíše ve vyšším věku, u nás od 2 let.
*Někdy může jít o zánět (čili absces), je proto dobré ukázat jej veterináři.
Záněty:
Lze je léčit. Závažnost a léčbu určí lékař. Někdy jsou potřeba antibiotika, která ne vždy pomohou a pískomila mohou oslabit. Stejně tak ho ale mohou zachránit. U nás jsme k nim došli až když zánět neustupoval sám.
*Pamatujte: Život pískomila probíhá mnohem rychleji než ten náš. Už jen proto, že za 1 náš den několikrát spí a bdí, já to beru jako jejich týden ;). Proto s návštěvou lékaře příliš nečekejte. Jsou problémy, s kterými si pískomil poradí sám, ale některé problémy mohou probíhat hodně rychle. Třeba i jen pár hodin. (Dle závažnosti problému, např. úrazy, nevolnost. Někdy umírají hodiny, někdy měsíce.) S některými věcmi čekáme ca týden než jdeme k veterináři. Jsou to většinou problémy, s kterými by si měl pískomil poradit sám (zlomeniny, záněty). Pokud se nedaří, tak lékař zkontroluje, zda nejde o složitější problém a případně dá léčbu.
Nádory:
Nejčastější nádor bývá nádor na pachové žláze (tj. pleška na bříšku). Často ve formě bouličky na bříšku. Neměla by pískomilovi tělesně příliš vadit. Uvádí se, že nebývá příčinou úmrtí, spíše fakt, že např. utlačuje jiné důležité orgány. Problém s bouličkami je, když si jí pískomil okusuje, může tedy být krvavá. V takovém případě je dobré dávat větší pozor na čistotu příbytku pískomila a třeba i občas pískomila v místě poranění desinfikovat (lze použít genciána).
*Na veškeré ošetřování se ptejte svého veterináře. Poradí vám, často vám prodá přislušné přípravky nebo doporučí co použít z domova z běžných léčiv. Některé druhy ošetření můžete potom provádět již doma sami.
Nádory lze operovat, ale záleží na schopnostech veterináře, zda se do toho vůbec pustí.
PS: Další naše názory a průběh života s nádory najdete v aktualitách našeho chovu.
Eutanázie (uspání): *náš pohled na věc
Náš názor je spíše nepoužívat, ale je to na každém z vás, jaký přístup zvolíte. Například naše zkušenosti s nádory. Již u několika pískomilů, při různých typech nádorů. I přes velikost nádoru, případného okusování (protože jim překáží či je jinak nepříjemný), kdy pískomil často díky náročnosti hodně pohubl a začal více spát. Stále však měl radost ze života, byl hbitý, lezl po prolízačkách, byl zvědavý a jedl. V tomto stavu, který je na pohled žalostný, ale stále si udržel dobrou náladu. I přes to všechno, nám pískomilové v tomto stavu vydrželi několik měsíců (3-10). Náš přístup je takový, že dokud chce on sám žít, tak chceme ať se má co nejlépe. Až už nebude chtít, sám to vzdá a zemře. Často to proběhne v klidu a rychle.
Úmrtí:
Některá úmrtí proběhnou rychle. Záleží i na tom, jak moc času je sledujete, abyste měli přehled co se u nich doma děje. Někdy ani netušíte, že je problém a je to tu. Existuje mnoho problémů, o kterých se navenec nemusíme vůbec dozvědět. (Inspirace z knih Geralda Durella o jeho zoo.) Někdy se náhle změní zdravotní stav pískomila, i viditelně, může být po rvačce i jen tak (to bylo u nás)... Vypadalo to tak, že rychle dýchal, nemohl se hýbat, výraz v očích může mít zoufalý (ano někdy je nálada pískomila prostě vidět). Zrychlený mělký dech podle mě hlásí rychlý konec do několika hodin. (To už u nás bylo.) Měli jsme i pomalejší průběh, kdy v očích bylo zoufalství, ale bohužel jsme nevěděli jak pomoci a trvalo to dokonce celý den (Feri).
*Je to na vás, jak dokážete pískomila vnímat, a jak moc věříte, že si poradí příroda nebo veterinář. Ani jedno nezmůže vše, i když často hodně. Nikdy si ale nedávejte za vinu, že váš pískomil zemřel. Snažili jste se udělat pro něj to nejlepší, co jste v té chvíli mohli. A příroda má své zákony, o kterých často ani nevíme. Nemůžeme vědět vše o tom, co se v pískomilím tělíčku a hlavičce děje, a to ani veterinář. Takže přejte pískomilovi to nejlepší, i kdyby někdy východiskem měla být smrt. Hlavní je, že měl u vás pěkný život.
Veterináři:
Veterináři se málokdy zabývají malými hlodavci (což je náš pískomil). Tak malé tělíčko je složitější léčit, tak se na ně nezlobte, pokud vám nedokáží s nimi poradit. Někteří se snaží, ale mají jen omezené možnosti/znalosti/zkušenosti. Výjimečně narazíte na veterináře, který je schopný i v této oblastni. Jde o malé hlodavce jako např. morčata, křečci, potkani, myši a naši pískomilové. Jsou i veterináři zaměření přímo na takovou havěť. (Každý veterinář je jiný.)
Slyšela jsem o veterinářích, kteří umí dobře zvládnout operace jako je amputace končetiny, kastrace či vyříznutí nádoru. Potřeba jsou k tomu ale nejen znalosti i zkušenosti. Pak to může být jednoduchý zákrok, i když naopak může končit tragicky. Často nezkušený veterinář sám přizná, že si na takovou operaci netroufne, tak ho s laskavostí pochopte. Zásadní problém s operacemi je uspání zvířete, které je u těchto malých zvířat složitější, nelze použít postupy jako u velkých zvířat. Někteří ale ví jak na to, a chce to velkou péči a zkušenosti, znalosti. Nebojte se ale, že vám většina veterinářů nepomůže vůbec. Jednoduché zákroky jako ošetření plešek či přerostlé zoubky či drápky, to by měl zvládnout skoro každý a časem se to můžete naučit i vy sami, když budete pri zacházení s pískomily dost šikovní.
-> Než se naučíte pískomily správně uchopit a držet ho tak, aby mu to nebylo příliš nepříjemné a chvíli vydržel v klidu, to chce hodně praxe, citu a trpělivosti. (Ale reálné to je, jen nezoufejte, když se vám nedaří ;).
. . .
Jednoduchá ošetření (malá poranění):
*Poranění, se kterými máme v Myšáriu své zkušenosti - informace časem doplním (jinak pište na mail)
Drápky:
Jak na drápky, aby nebyly příliš dlouhé? (komentář v diskuzi)
Dej do klece kameny nebo dlaždičky hrubou stranou nahoru. Jistě všichni lačně hrabou, tak si je tím obrousí. Jinak pokud by byly dlouhé hodně, pak je lze zastřihávat. Když se třeba už moc kroutí. My máme malý kleštičky, ale nůžky by šly možná taky. Jen je chyť za zátylek, ať se ti nemrskají. Nebo je lze i jinak uchopit, aby byli při tom v pohodě a neublížili si.)
Že kameny zahrabají? To dělají. Třeba když jim dám dlaždičku na podlahu, tak zásadně hrabou jinde. Dávám jim dlaždičky a kameny na patra, a pak na nich rádi sedí a kadí tam. Ale trochu to zahrabávaj, tak snad si drápky obrousí ;)
2022: Nově se nám povedlo dostat pískomila s opravdu přerostlými drápky. Byly až zatočené do strany. To už bylo potřeba zkrátit. Používáme na to kleštičky na jemné drátky. Délku nového drápku je potřeba dobře odhadnout. Pak už platí co výše.
Pozn. Osmáci: Někdy mají drápky ostré a škrábou při lezení po člověku. Časem si je ale sami zkrátí, nejspíš si je okusují.
Zuby
Pokud pískomil hubne, nebo si všimnete že má problémy se zpracováním potravy, tak mu zkontrolujte zoubky. Občas se stane, že pískomilovi začnou zuby růst křivě nebo o některé z nich přijde. Běžně mají dva přední zuby nahoře i dole, pak mezeru a několik zadních zubů. Tyto přední tzv. hlodáky rychle rostou a navzájem se obrušují nebo pří okusování tvrdých věcí jako jsou větvičky a semínka z potravy. Takže pokud pískomil o nějaké zuby přijde nebo mu nerostou přímo proti sobě, tak dojde k přerůstání zoubků. Což může být nebezpečné, pokud to přeroste jistou míru. Buď že nemůže pořádně jíst, nebo se mu začnou zoubky prodírat do patra (většinou přichází o horní zuby). Takže řešení je zuby zkrátit a dělat to opakovaně až do konce jeho života. Poprvé si to nechce ukázat veterinářem, a pak je vhodné se to naučit sami. Jsou na to vhodné malé kleště na drátky a dobře odhadnout na jakou délku zuby zkrátit. Nutné je při tom pískomila šikovně držet, pevně a jemně zárověň. Chce to cvik, ale nakonec jsem se to naučila i dělat úplně sama, dřív jeden držel a druhý stříhal. Tuto proceduru je potřeba opakovat každé 2-3 týdny, někdy i po delší době. Zoubky pravidelně kontrolujte a přidejte mu do jídla ovesné či jiné obilné vločky. Konzumují se snadněji. Pokud má velký problém jíst, pak jsme dávali i odvar z vloček.
V dnešní době (rok 2023) je již moderní zoubky brousit, a ne stříhat. To byla starší metoda, když jsme začínali (rok 2009). Broušení se preferuje hlavně u větších hlodavců a králíků a je prováděno v narkóze (myslím). Narkózu musí umět veterinář dobře nadávkovat a je to pro tak malé zvířátko náročnější. Ale známe už i šikovné veterináře, kteří nám provedli úspěšnou operaci na pískomiloví. Co se týče zkracování zubů, tak u nás stále preferujeme stříhání (uštípnutí kleštičkami na drátky), protože je to rychlé a dá se to v domácích podmínkách. Přijde mi, že už mají zuby jednou špatné, tak jim to už neublíží. Broušení se doporučuje, protože štípání jim může zuby dále poškodit. U nás přerůstají, jen když rostou špatně. Obrušují se vlastně sami o sebe, o ty protilehlé. Takže tvrdým okusem se to nezachrání. Hlavně ať dobře jedí a kontrolvat jim je.
Ocásek
Pískomil má podobnou schopnost jako mívají ještěrky, tj. v nebezpečí pustit konec ocásku. Proto se nedoporučuje pískomila za ocásek chytat, pouze v nouzi za kořen ocasu, tj. co nejblíž zadečku. Pokud se mu konec ocásku někde zachytí nebo jej pevně držíte. Nebo také při neshodách v kleci, kdy útocník kouše cizí ocásek. Tak se může stát, že pískomil pustí kůži na konci ocásku. Pustí jen kůži s kožíškem, ale kostřička ocásku mu zůstane. Jde z toho trochu krev, takže doporučuji ho dát na chvíli do čisté podestýlky nebo na papír, aby mu to zaschlo v čistotě. Nemusíte s tím jít k veterináři, pokud se tam nevytvoří zánět, ale to až za několik dní. Pískomil si to sám ošetří a časem si vyčnívající kus sám ukousne. Má pak kratší ocásek a chvíli bude mít problémy se stabilitou v některých pohybech, než se s novým kratším ocáskem naučí žít.
Oči
Pokud má pískomil alergickou reakci na hobliny, tj. spíš na piliny a prach v nich. Projevuje se to např. červenými ospalky kolem očí. To ale může být způsobeno i stresem nebo pokud blízko nich byl použit chemický sprej jako lak na vlasy nebo deodorant. Pokud to samo neodezní za pár dní, a ani po změně podestýlky například na papírový Asan, pak se poraďte s veterinářem.
Plešky
Pokud na pískomilovi najdete v kožíšku holé místo, pak to může mít více důvodů. Pokud je to na čumáčku, seshora, bývá t většinou z okusování mříží v kleci a kožíšek si prostě odřel. To samo zaroste, pokud přestane okusovat mříže (viz bydlení). Druhá možnost jsou různé druhy plísní nebo dokonce parazité. U nás to ale nikdy nebylo nic vážného. Takže první pomoc na plešku je potřít desinfekcí, nejlépe Betadina, která nepálí. Pak plešku sledujte jestli do týdne nezmizí. Pokud by olyslé místo nezarůstalo, nebo bylo nějak podezřelé, jako např. červené tečky nebo bílé šupinky. Pak se jděte poradit s veterinářem.
Broučci (kožní parazité)
Arpalit neo ... popsat arpalit a vsenky - po 5-7 dnech, opakovat 4-5x.
Kauza všenky a podobní zákeřní broučci (kožní paraziti) - když nemůžete použít Arpalit Neo, protože máte mláďata a kojící matky, můžete použít roztok Ectodex. K dostání u zvěrolékaře za pár korun. [21.4.2017]
Emaily ohledně všenek apod: [9/2023]
Jen vše uklidit nestačí. Žije to na zvířatech. Nejčastěji na to používám Arpalit Neo. Dá se koupit ve zverimexu. Běžný je sprej. Někdy mají i pěnu. Mám raději pěnu. Stříkání je trochu děsí. Ale můžete použít obojí. Důležité je, že je potřeba postřik zvířátka opakovat 4x vždy po týdnu. Aby to zabilo všechna stadia potvůrek. Kdyby to nepomáhalo, tak chytit breberku na izolepu a veterinář pozná pod mikroskopem o co jde. Většinou ale ten Arpalit zabije všechno. Jen nesmí na mláďata. To pak veterinář má i něco šetrnějšího.
Můžete je zkusit stříkat přímo v kleci. Nebo je opatrně držet za kořen ocasu. Pokud by nešlo nic z toho, tak do koupacího písku můžete taky. Snad to bude fungovat.
Savo na mytí vybavení by mělo být v pořádku, když se to opláchne a vyvětrá. Dřív jsem ho taky používala. U některých breberek není potřeba úklid bydlení. Ale určitě je lepší to udělat. Rozhodně to nic nezkazí.
Doporučuje se stříkat kožíšek proti směru růstu srsti. Určitě vynechat očička. Za chvíli se to vstřebá. Spíš se budou snažit koupat, aby to dostali z kožíšku. Dá se tím stříkat i ubikace, takže i domečky. Jen voda by nemusela stačit. Používala jsem to na ty sametky. Tak snad to bude fungovat i teď. Bývá to ze sena, většinou. Kdyby to byla pěna, tak je tím obalím a tím jim to vetřu. Ale ono se jim to nebude moc líbit. Tak raději to provést rychle. Jestli se bojí, tak stačí postříkat a dost. Zafunguje to. Ty domečky je ještě možný dát ven na slunce. Pokud zase bude vedro. Ale stříkat by mohlo pomoct.
Tak to je snad vše, co mě k tomu napadá. Kdyžtak zase napište. Hlavně si dát do kalendáře opakování po 5-7 dnech a to 4x. Takže 4 týdny stříkání.
Kdyby Vás ty brebery kousali taky, tak by mělo pomáhat mazat se krémem. Máme silnější kůži, takže to na nás tolik neleze. Ale třeba někde, kde je slabší nebo poškozená, tak mohou kousnout. Tak na to pozor. Dobré vědět, kdyby s tím byl nějaký problém.
Kdyby se to hned poprvé výrazně nezlepšilo, tak fakt veterinu. Aby se to nerozšířilo ještě víc. Ale většinou ten arpalit pomůže.
Za týden zase všechny postříkat. Měnit věci už by se snad nemuselo. Záleží jak moc chcete být paranoidní. Tím že nevíme přesně co to je. Čmelíci jsou možná větší. Nebo taky bývá pro každý druh zvířete trochu jiný. Prostě aby to zabralo. Uvidíte. Jestli se to bude uklidňovat. Když ne, tak uklidit víc. Držím palce. Mělo by teď být líp, ale ty týden znova a pak ještě 3x.
Drbou se víc právě kvůli těm parazitům.
...
Poradna po emailu (zkušenosti, příběhy):
Nádory (dotaz email) => naše zkušenosti s nimi [17.4.2012]:
Hodně jsem to řešila loni v září, kdy jsem zjistila, že mám ve svém starém chovu skoro epidemii nádorů. Prostě většina mých oblíbených kluků (oblíbení jsou všichni ;). Takže jsem si taky říkala, co by se tak dalo vymyslet, abychom jim pomohli. Nechtěla jsem, aby mi takhle najendou vymřel celý chov.
Nakonec to dopadlo tak, že jsem se uklidnila, když jsem zjistila, že je to u pískomilů běžná věc a že mohou ještě dlouho žít. A je pravda, že naši první dva kluci, co měli nádor, tak tou dobou sice už nežili, ale jeden s tím žil ještě 3 měsíce a druhý dokonce rok, což je na život pískomila hodně :). Někdy už kluci vypadali opravdu hodně uboze. Vytřídalo se nám asi 4 druhy nádorů, většinou na pachovce. Někteří byli v pohodě až do konce, někteří vypadali už dost zuboženě, když měli plešky. Ale dokud vyběhly do pater na svačinu, tak se nám to zdálo dobré :). No rádi jsme je měli dál, a pak jednou začli být hodně malátní, otupělí, prostě až moc klidní, a za den dva to bylo hotové. Na hřbitůvku na webu je to vidět, že tak skončila skoro většina.
Jestli jsme vymysleli něco jak jim pomoci? No, mě napadá jen ta desinfekce a sledovat je. Někomu to ovlivnilo zoubky, že buď vypadaly, nebo se neobrušovaly. Prostě výsledek bylo zastříhávání zoubků a drcená strava, když jim jídlo moc nešlo. Jestli by jim pomohl nějaký určitý druh stravy, to jsem nezkoumala, nenapadlo mě to. Ale budou i jiní chovatelé, co nádory znají, tak třeba budou vědět. (Vím že nádory měla i Bibe, web myslím: piskomilove.estranky.cz/clanky/piskomoli-nemoci.html)
Informace ze zahraničních webů:
Nádory (informace ze zahraničních webů [pozn:3.9.11]):
- Jsou velmi časté, běžně na vnějších částech těla (ne uvnitř). Lze je tedy chirurgicky odstanit.
- Geneticky podmíněné. dědí se náchylnost na vznik nádoru.
- Nádor pachové žlázy patří mezi nejčastější typ nádoru.
- Pískomil si jej někdy odstraní sám. Kouše si ho, protože mu překáží.
- Operace je jednouchá, jen je potřeba dát pozor na způsob narkózy. Doporučuje se plynová, ne injekční.
- Ostatní pískomilové se o maroda starají a podporují ho.
- Je zde riziko infekce, proto podestýlku jen papír (ubrousky).
- Většinou jím trpí starší samci, často na pachové žláze.
- Nádor jim zdravotně nevadí, ale koušou si ho nebo škrábou.
- Pomoci může jen chirurgie, ale mohou s ním žít až jeden rok.
Pískomil je OK <=> jestliže jí, pije, chodí a hraje si (při rvačkách oddělit rváče/útočníky)
- Nádor na pachovce je potřeba rychle odstranit (úspěšné), jinak se rozšíří do zbytku těla nebo skrze něj infekce do těla.
- Objevuje se u jedinců starších dvou let, často samci.
- Jsou vnitřní a vnější nádory. Vnitřní se dají jen těžko odhalit.
- Objevují se hlavně ve větších skupinách pískomilů, kde mají více stresu a potřebují častěji značkovat své území.
Barvy a Genetika
Překlady ze zahraničních webů:
Červené oči, které podmiňují některé geny, přináší také poruchy vidění. Tato zvířata mají poruchy vedení nervového impulzu z oční sítnice do mozku. Pravděpodobně trpí také oslněním, které způsobuje rozptýlené světlo (to černé oči pohlcují). A to tím více, čím světlejší červená to je. Tuto poruchu se snaží některá zvířata korigovat určitými pohyby hlavy.
Zvířata se znaky (Spsp) jsou oslabena lehkou chudokrevností (též anémie, nedostatek krevního barviva, případně krvinek). Tato anémie je také důvodem úmrtí homozygotních jedinců (SpSp).
Na mnoha významných webech o pískomilech se dočtete, že křížení dvou pískomilů se znaky způsobuje menší velikost vrhů, protože pískomilové kteří by byli SpSp (tj. zdědí znaky od obou rodičů) se nikdy nenarodí. Ve skutečnosti taková mláďata, která zemřou již v prenatálním vývoji (tj. v bříšku), jsou nahrazena novými životaschopnými embryi. Proto často pozorujeme velké vrhy pískomilů se znaky. Křížení pískomilů se znaky tedy nezpůsobuje menší počet mláďat ve vrhu! Pokud se Vám toto stává, pak se podívejte, jak blízce jsou příbuzní Vaše chovné páry a jak dlouho je chováte. Dlouhodobý chov může snížit plodnost páru. A také vnešení nové krve do chovu by mohlo tento problém vyřešit.
=> Pokud opravdu chcete křížit rodiče se znaky, pak jedině nepříbuzné jedince.
Odznaky (Dominant Spotting Carrier, Abzeichen):
Odznaky mají pouze pískomilové s genovým kódem "aa". Odznaky jsou bílé chloupky, kroužky přes tlapky nebo také plně bílé tlapky. (Lehce zaměnitelné s genovou mutací "bílé tlapky".) Stejně tak bílé čáry nebo dokonce výrazný bilý "brindáček" na bradě nebo na hrudi.
Bílý puntík (jednoduchý spotting, Spotted, Punktscheckung):
Jednoduchý spotting se projevuje bílou tečkou na čele a bílou špičkou ocásku. Často mají k tomu ještě bílou špičku nosu.
Často se k puntíku na čele přidružuje náznak bilého límce; některé bílé chloupky nebo bílá skvrna na krku. Spotting bez libovolného náznaku límce je jen zřídka.
Pískomilové, kteří obvykle mívají zabarvené břicho, získají díky znakům alespoň z velké části bílé břicho. Drápky se díky znakům stanou bezbarvé.
Bílý límec (límcový spotting, Pied, Kragenscheckung):
Límcový spotting se ukazuje jako úplný nebo přerušený límec stejně jako spotting (tečka nebo lysina) v obličeji a bílé špičky ocasu. Hodně límcových znaků má k tomu bílé chloupky na zádech a zadnici. Břicho je bílé, drápky bezbarvé.
Silně bílý/znakový (silný spotting, Mottled, Starkschecken):
Silně znakový se nazývají pískomilové, jejichž podíl bílé/znaků přesahuje 50%.
Nikdy by silně znakoví jedinci neměli být zpárováni s jedinci se znaky nebo nosiči mutace "bílé tlapky".
Super bílý/znakový (super spottind, Heavy Mottled, Superscheckung):
Super znakový se nazývají pískomilové, jejichž podíl bílé/znaků přesahuje 80%.
Nikdy by silně znakoví jedinci neměli být zpárováni s jedinci se znaky nebo nosiči mutace "bílé tlapky".
Často jsou jedinci se "super znaky" hluší, protože znaky se rozšiřují na uši.
Bílé tlapky (Whitepaws, Weisspfoten):
Mutace bílé tlapky se projevuje skrze plně nebo částečně bílé tlapky a malý, bílý puntík na čele a často výrazný bílý flek na hrudi. Některé bílé tlapky projevují také bílé fleky na límci. Jinak než pravé znaky (pravý spotting) účinkují tyto nepravé znaky, ale ne nebo pouze částečně na zabarvení drápků. (Při spottingu jsou drápky vždy bezbarvé.)
Bílé tlapky nesmí být párovány s dalšími bílými tlapkami nebo pískomily se znaky, protože tato mutace působí jako zesilovač spottingu a také vede k letálním miminkům. Tyto mláďata jsou až na jedno barevné místo na kořeni ocasu úplně bílá. Mláďata zemřou bolestně brzy po otevření očí, pravděpodobně na uzavření střev.
Zkušenost RO: Díky některým "bílým tlapkám", které mimo jiné skrze nouzové případy se k nám dostali nebo byli odevzdáni (mezitím je najdete dokonce ve zverimexech), můžeme předpokládat, že tento gen působí také na pohodu a chování pískomila, neboť tato zvířata byla hyperaktivní a těžko sociazovatelní. Až na dvě výjimky byly "bílé tlapky" těžko nebo vůbec ochočitelní.
Tmavé znaky (Dark Patch):
Tmavé znaky nejsou znaky ve vlastním smyslu. Tmavé znaky se objevují u "silně znakových" pískomilů a jde o flíček bez jakýchkoli znaků. Zřejmě se tmavé znaky nedědí, ale vystupuje častěji v liniích, kde již existují nositelé znaku.
geneticky |
anglicky |
německy |
česky |
očička |
kožíšek |
bříško |
drápky |
A* C* E* G* P* |
AGOUTI |
Agouti |
Hnědá (melír), divoké (králičí) |
černá |
hnědo-černý melír |
bílé |
tmavé |
A* C* ee G* P* |
DEH |
Algierfuchs |
Alžířan (zrzavá, zlatá ...) |
černá |
tmavě žlutý |
bílé |
tmavé |
aa C* E* G* P* |
BLACK |
Schwarz |
Černá |
černá |
čistě černý |
stejné |
tmavé |
aa C* ee G* P* |
NUTMEG |
Kohlfuchs |
Zrzavo-černá (oříšková) |
černá |
zlatý, černé konečky |
stejné |
tmavé |
aa C* E* G* pp |
LILAC |
Platin |
Šedá (stříbrná) |
rudá |
čistě šedý |
stejné |
světlé |
aa C* ee G* pp |
RED FOX |
Rotfuchs |
Zrzavá (žlutá, zlatá) |
rudá |
čistě tmavě žlutý |
stejné |
světlé |
A* C* E* G* pp |
Argente |
Zimt |
Béžová, šedo-zrzavá |
rudá |
zrzavý, šedá podsada |
bílé |
světlé |
A* C* ee G* pp |
Yellow Fox |
(REH) |
Žlutá, zrzavá |
rudá |
zrzavý, tmavě žlutý |
bílé |
světlé |
** c*c* ee gg ** |
BEW |
|
Bílá a černé oči |
černá |
bílý |
stejné |
světlé |
** chch ** ** *p |
PEW |
Albino ? |
Bílá a červené oči |
červená |
bílý |
stejné |
světlé |
ALGERIAN = Dark Eyed Honey (DEH)
Zajímavosti:
NUTMEG - v dětství jsou zrzaví s černýma očima, při dospívání jim kožíšek postupně tmavne (vznikne černý melír)
A* = světlejší bříško (bílé), melírovaná záda
aa = celobarevný, bez bílého zabarvení bříška
C* = plné rozvinutí barvy
ch/b = tělo světlé; nos, uši, ocas, tlapky tmavší
E* = normální zabarvení
ee = potlačení černé (dodává žluté zabarvení)
eef = potlačení tickingu (tmavé konečky chlupů)
G* = zlaté zabarvení
gg = zlatá se stane bílou
P* = černé oči, tmavý kožich
pp = červené oči, světlejší kožich
Spsp = bílé znaky (různé typy)
spsp = žádné bílé znaky
rere = srst standartní rovná
Rere = vlnitá srst
ReRe = vlnitá srst, v dětství bez srsti
*hvězdička v kódu barvy znamená libovolnou formu genu (tj. velké či malé písmeno)
u nás v Myšáriu:
BLACK = Pinďa, Ferinka, Bubu a Bubák, Prezident, Čertice, Uhlík.
LILAC = Bobeš, Julča, Julinka, Hopsinka, Fešák, Šikulka, Rexínek, Špuntík.
RED FOX = Zikmund, Zrzek, Princezna, Ryšánek.
NUTMEG = Rexík, Mixík, Gonzáles.
AGOUTI = Tlapík, Ťapík, Chroust, Jezevec.
ALGERIAN = Houska, Orion, Sírius, Bráška.
PATCHED = bílý puntík na čele a flíček na zátylku
PIED (Collared and blaze)= bílá čára přes čelo na nos a bílý límec kolem krku
Patched = Orion, Sírius.
Pied = Jezevec.
zesvětlení kožíšku:
Orion a Sírius
*doplním podrobnosti (máme totiž vzácnou varietu Wave, podobná varietě Rex)
varieta WAVE = lehce kudrnatý pouze v dětství, poté standartní
REX Wavy = Rexík, Rexínek, Princezna.
Nositelé genu: Pinďa, Bobísek, Julča, Julinka, Zikmund, Bubu (a možná i další)
REX = Dědičné dominantně (stačí 1 gen), tj. stačí aby jeden z rodičů nesl příslušný gen, a tedy měl srst typu rex. Jejich potomci budou někteří nositelé genu a zároveň se srstí typu Rex, a ostatní budou čistě standartní (neponesou gen Rex).
WAVY = Recesivní dědičnost (potřeba 2 geny), tj. je potřeba aby oba rodiče nesli potřebný gen. Pak některé děti budou mít srst typu Wave, některá budou nositeli genu Wave se standartní srstí, a ostatní budou čistě standartní (bez genu Wave).
Vzhled = fousky jemně skroucené, srst zvlněná, načechraná, vypadá hustší. Rex má výraznější zvlnění fousků a srsti.
*Nyní již máme v chodu pískomily se srstí Wavy i Rex, takže je mohu konečně pečlivě porovnat.
Rex = kroucené fousky, vlnitá srst v dětství, později méně, přesrsťuje lysinkami, srst hodně načechraná a příjemně jemná.
Wavy = fousky kroucené méně, vlnitá srst v dětství, netvoří lysinky při změně srsti, srst celkově hrubá a hustá, vlnitá stále.
Chovatelé v ČR, kteří mají takové pískomily:
Wavy: Myšárium Bodlinka
Doplňující poznámky:
Všichni naši pískomilové (kromě Nutmeg) mají bílou kravatu, a černí i viditelné rukavičky.
novinka:
Tak to vypadá, že nemáme Light Nutmeg se zesvětlením typu Schimmel, což je právě gen "ef" (viz web: .../schimmelef.htm).
=> Z posledního odkazu vyplývá, že světlý nutmeg může způsobit i gen "Pp", což bude nejpravděpodobněji náš případ.
Náš světle černý Prezident:
Prezident byl od mala podezřelý, že není čistě černý, spíše do hněda či šeda. Byl takový jen jako malý, teď už vypadá černý.
Nejspíše je barva Slate [aaC*E*ggP*], která je od barvy Black [aaC*E*G*P*] těžko rozeznatelná.
Další možnost je přítomnost zesvětlení na genu C, jelikož zesvětlení na G je údajně v ČR zřídka. Tedy by šlo o gen "cb/h".
Promýšlela jsem to podle rodičů a dětí těchto pískomilů, a k tomu moje znalosti o fungování genetiky.
Hvězdička u genu C a G znamená libovolnou formu genu, (ale zatím se neprojevil, že by mohl obsahovat i recesivní formu).
Jméno |
barva |
kód jeho barvy |
Pinďa |
black |
aa C* Ee G* Pp |
Bobeš
|
lilac |
aa C* Ee G* pp |
Julča |
lilac |
aa C* Ee G* pp |
Zikmund |
red fox |
aa C* ee G* pp |
Julinka |
lilac |
aa C* E? G* pp |
Bubu |
black |
aa C* E? G* Pp |
Mixík |
nutmeg Lt. |
aa C* ee G* Pp |
... |
|
|
Významní vzhledem k tomu, že máme rádi rexíky, zrzavé a světlé myšáky ;-).
*řazení podle věku
pískomil |
narození |
gen |
barva |
srst |
znaky |
Rexík |
03.12.2008 |
Re, ee, Pp |
Nutmeg (černo-zrzavá), méně tickingu (světlý) |
Rex |
- |
Jezevec |
01.02.2009 |
Sp, Ee |
nese gen pro zrzavost |
- |
Pied (Collared and Blaze) |
Rexínek
|
03.02.2009 |
Re |
- |
Rex |
- |
Prezident |
01.03.2009 |
g? či c* |
gen pro zesvětlení, barva Slate ?, podobný černé |
- |
- |
Orion |
20.04.2009 |
c*, ee, Sp |
světlý Alžířan se znaky |
- |
Patched |
Sírius |
20.04.2009 |
c*, ee, Sp |
světlý Alžířan se znaky |
- |
Patched |
Bráška |
14.02.2010 |
ee |
Algerian (tmavě zrzavá s černýma očima) |
- |
- |
c* = zatím nevím, zda mají ch či cchm (též cb), nebo obojí.