DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Rozmnožování a mláďata


Rozmnožování a Vývoj mláďat... naše pozorování od porodu do dospělosti (atd)
*Některé informace najdete v sekci Chování pískomilů. (doplním postupně, dotazy emailem)

OBSAH:
KOMENTÁŘE dotazů:


Obvyklé dotazy při příchodu mláďat:

Dotaz: Sameček se začal chovat velice divně, šlapat po mládatech a vyhazovat je z domečku. Tak jsem ho oddělila od samičky do jiné klece, kterou jsem si půjčila a ta je teda dost velká. Jsou vedle sebe tak, že se cítí. Vím, že jsem udělala chybu, jenže jsem měla o malé strach. Tak nevím co ted, třeba kdyby byly ve velké kleci, tak by si jich tak nevšímal, nevím. Stěhovat je nemůžu, nesmí se na ně sahat.

Odpověď: U pískomilích rodičů je běžné, že se takhle k mláďatům chovají. Není to problém, dětem to neublíží.
Pokud je tatínek stále s maminkou kamarád, tak ho zkus zase vrátit k rodince. Bude jí pomáhat a ona bude moc ráda. Zkus to ale opatrně, kdyby si už navzájem odvykli. Ale jestli jsou aspoň blízko přes mříže, tak to snad bude dobré.
S tou klecí to je také dobrý nápad. Když má rodinka miminka, tak potřebují více místa. Hlavně až děti budou vyrůstat a šmejdit. Takže než budou miminka na rozdání a půjdou pryč, tak bude lepší, kdybys jim mohla ty dvě klece spojit, nebo jim aspoň dát tu větší. S přesunem mláďat se nemusíš bát. Zřídka to má tragické následky. Hlavně pozor, aby tě maminka nepokousala. Záleží na její povaze, může to být i v pohodě.

 

Stěhování mláďat: (dotaz na kralici.cz/piskomilove)

Pokud samička dětičky často stěhuje, tak je z něčeho nervózní, třeba jí něco ruší. Zkus jí zajistit klid, ať není v okolí nic co by ji mohlo rozrušit. Stačí i hluk, jiná zvířata,...
Skákání po miminkám mi příjde už normální, neublíží jim to. Na to aby nevypadávaly z hnízda pomůže domeček s ohrádkou, i když beru že se těžko vyrábí. Jsou asi zvyklý na nory, kde se jim ty děti tak lehce nepoztrácí. Ale stejně vždycky zase najdou, tak je to ok. Jen novorozenci mohou vychladnout, ale to většinou jen slabší kusy, které cíleně vyhazujou ven.
Jinak ta nervozita asi fakt může být z toho, že je u vás doma nová, to se dá pochopit. I kdyz dva týdny už by mohlo být dost, zkus zkontrolovat i další možné rušivé elementy v okolí bydlení myší.
U nás stěhovala miminka maminka jen výjimečně, a to když se jí objevila lepší možnost hnízdečka. Jednou chtěla stěhovat když byla ve výběhu po pokoji, že našla asi lepší místo mimo klec, ale hned jsme jí v tom zabránili ;-).

 

Téma: odstavení mláďat - naše zkušenosti (pískomilí diskuze, 18.4.2013):
U nás holky rodí tabulkově po 25 dnech a pokud nakrytá hned po porodu, tak přesně o týden déle. Jen občas si to prodlouží víc. A několik samiček mi dělá to, že se nenechají nakrýt po porodu, ale teprve až když odstavuje předchozí vrh, takže tak v 5ti týdnech na to vlítnou. A jinak děcka neodstavuju. Buď se prodají, nebo zůstanou u rodičů. Jen výjimečně je dám do jiné skupinky, když potřebuje sirotek a tak.
Jo a odstavení v případě rozdělení páru. To myslím dělám buď u dalšího porodu, aby ji nestihl znova nakrýt. A nebo asi taky tak v 5-6 týdnech. Dřív je ani neprodám než v 6ti týdnech. I když už to bývaj celkem rošťáci, ale jak kdy. Těch 4-5 týdnů doma je minimum. To jsou ještě ňoumíci na mlíčku.
Ještě téma kojení s novým vrhem a starým doma. Tak nám se už i povedlo, že mi mamka kojila obě bandy. Ale bylo jich jen pár. Jinak je běžně odstaví sama a kojí jenom miminka. Ale teď mi stejně často nerodí hned po sobě, ale až po prodeji těch předchozích.

 



 

Odpověď veterinářky (Verinární poradna ): 
Bodlinka
21.1.2010
dotaz:
Chovám pískomily a mám dotaz: kdy nejpozději je možné poprvé připustit samici pískomila? Slyšela jsem o hranici jeden rok, kdy má srůstat pánev. Víte o tom více? Jak je to přesněji? Aktuálně mám např samičku, které je 10,5 měsíce, takže s připočtením doby březosti je tam jen pár týdnů do jejích narozenin. Další podobný dotaz je na maximální hranici plodnosti, četla jsem, že pískomilky jsou plodné 20 měsíců, jinde 24 měsíců. Jen mě zajímá, jestli jde o to, že přestanou plodit úplně, nebo začnou mít problémy. (Jde mi o samičky, které už rodily.) Předem děkuji za jakékoli bližší informace k tomuto tématu.
19.2.2010
P.Mikulcová
odpověď:
Samice pískomilů dosahují pohlavní dospělosti ve věku 10. týdnů. Po dosažení tohoto věku je možné zařadit je do chovu. Dle výzkumů se samice dožívají 1,8-5 let. Rok stará samice již může mít problém se zabřezáváním, může trpět ztíženým porodem atd. Problémy s osifikací pánve jsou běžné u morčat. Samice pískomilů trpí častěji spíše na ovariální cysty, které mohou ovlivnit plodnost, ale narušit také celkový zdravotní stav.
 
*Pozor! Samička starší jednoho roku, která dosud neměla mláďata, by už neměla být připuštěna. Kolem jednoho roku věku jí může srůst pánevní kost a případný porod by mohl být komplikovaný, nebo dokonce smrtelný.
 

 
Varování (nemnožte prosím):
Pokud byste rádi chovali páreček pískomilů a tak zaručeně měli i miminka, pak si to předem opravdu dobře rozmyslete, raději to nedělejte. Raději si dobře zkontrolujte při nákupu pohlaví pískomilů, zkušený chovatel či prodavač by to měl umět.
Pokud se k párečku dostanete omylem (jako my), tak si z prvních miminek nechte pro každého rodiče aspoň jednoho kamaráda a dál je chovejte zvlášť jako skupinku holek a skupinku kluků. Množení je opravdu lákavé, protože miminka jsou přece tak krásná. Ale s touto radostí je spojeno i mnoho starostí. Nejen že se maminka porody unavuje. Ale je také třeba, aby zvětšující se chov pískomilů měl stále vhodné podmínky pro život. Tzn. nejen dostatek potravy a vody, ale hlavně dostatek místa. Navíc se časem mohou objevit jedinci, kteří se nechtějí dále podřizovat vedoucímu páru a chtějí mít rodinu vlastní, takže potřebují vlastní samostatný příbytek (a nebydlet v něm sami).
Podrobněji toto téma můžeme probrat např po e-mailu, protože my jsme (bohužel) kouzlu pískomilů propadli a neoddělili je (včas).
 
doplňující poznámky:
  • Hned v den porodu se pokusí samec samici znovu nakrýt. Budete tedy opět v očekávání. Druhý takto blízký porod ale nenastane po standartní době březosti (24-26 dní), ale později, píše se až 45 dní (nám se zatím takové březosti prodloužili o 1 týden). Nemusíte se tedy bát, že by to vaše samička nezvládla, v té době už první miminka budou schopná papat normální stravu a kojit už pomalu přestanou. Ale čím víc se to bude opakovat, tím víc to samičku opravdu unavovat bude.
  • Další váhání s oddělováním způsobuje to, že sameček se krásně stará o narozená miminka. Stejně tak ale může mamince pomáhat starší sestřička. Často jim ale chceme dopřát tu nejlepší péči a tatínka u nich necháváme. Pak je ale třeba tatínka pořádně hlídat, aby maminku zase neoplodnil. Hlídání a následné oddělení při přistižení při činu není ale bez problému. Opětovné vrácení k rodince bývá problematické, ale možné. Jenže navíc se hlídání často nepodaří, protože pískomilové skotačí bez ohledu na denní či noční dobu. Proto se k oddělení kluků a holek opravdu odhodlejte.
*Navíc pískomilů je asi dost, nechtěné párečky a následná těhotenství, to se myslím stává celkem často a tak je všude hodně inzerátů, nebo musí dopadnout mláďata i hůř (nejistá budoucnost ve zverimexu, případně jako potrava pro plazy). Prostě není to nutné, o žádnou záchranu druhu nejde, jsou nám jen pro zábavu, ale netřeba to přehánět.
 
 
Jak na to, když se mi pískomilové množí a chci to zastavit: *Kopie mojí rady po emailu.
(Situace: Má páreček pískomilů. Z prvního vrhu má 6ti týdenní páreček, ale oddělěný a společně. Další miminka už jsou narozená.)
Kdyz jsou ted miminka tyden stara, tak uz je sance zjistit pohlavi. (Dotaz v sekci Chovani nebo odkazy na vyfocena miminka s popisem.) Ale je to jednoduche. Holky maji na brisku videt punticky, z kterych budou ceciky. A u kluku byva videt na brisku vyraznejsi pachova zlaza. Takze si takhle muzes udelat prvni odhad na pohlavi tvych piskomilu. Pak az tak v jednom mesici to pujde poznat znova (brisko jim po tydnu zacne zarustat chloupky, takze pak uz nic nepoznas). Ale zhruba v tom jednom mesici, no spis pozdeji, zacnou byt klukum videt varlata, takze poznas bezpecne chlapecky.
Tak jako tak si myslim, ze se ale nemusis bat, protoze tak brzo na dalsi mnozeni nevlitnou. U nas se prirozene chteji mnozit mladi az ve veku kolem pul roku. Muze se to stat i driv, protoze pohlavne dospeli budou, ale neni to pravidlo.
Takze jestlize chces zabranit dalsimu mnozeni piskomilu, tak je treba je rozdelit podle pohlavi, ale u deti to tolik nevadi jako u rodicu. Vidim to takhle. Samicka je mozna po porodu opet nakryta, pokud ji tatinek neusetril. Takze mas cas do pristiho porodu. Ze by nakryl nekterou dceru, to se stava taky vyjimecne. U nas se to nestalo driv, nez v tom pul roce zivota. Navic to vypada, ze maji takovou hierarchii, ze zabreznout smi jenom hlavni samice. Takze zatim by melo byt vsechno v pohode. Jistotu sice asi mit nemuzes, ale predpokladala bych to.
Takze jak na to? Aby ti vznikly pouze dve skupinky, tedy kopa kluku a kopa holek, tak by to chtelo nejprve zkusit, jestli by Pista a Fista mohli zase bydlet s Patem a Matou. Pokud je prijmou (coz by v jejich veku melo jit), tak by to bylo idelani. Ale opatrne s tim. Mohli by se uz chapat jako cizi a mohli by se porvat a klidne i zabit. Ale stava se to spis mezi dospelymi piskomily a ti tvoji jsou jeste dost mladi (do 2 mesicu veku je to v pohode). Takze to je prvni krok.
Pokud by nevyslo toto navraceni do jedne skupinky, tak by bylo treba casem rozdelit oba pary na skupinku holek a kluku a mela bych doma skupinky ctyri. To by se udelalo tak, ze bys nektere aktualni deti pridelila k tem dvema starsim detem a rozdelila je (samozrejme az budou velky, ale to jiste vis).
Takze az budou vsichni spolu, tak mas dve moznosti. Bud je rozdelit rovnou na holky a kluky, a mamince bude pomahat s detmi starsi dcera. Nebo nejpozdeji pred dalsim porodem (vyplati se vypocitat si termin dalsiho porodu. Pokud je nakryta hned po porodu tak je brezost delsi, u nas byla o tyden.
Píši o tom výše, jinak je to 24-26dni. A muzes to asi pocitat od data predchoziho porodu. Je to dobry pro jistotu, abys to neprosvihla). Tak, tohle oddeleni kluku muzes udelat tak, ze oddelis tatku se synem, a dalsi mrnavy kluky jim muzes pridat az budou odstaveny, coz je bud do dalsiho porodu nebo zhruba tech 6 tydnu (dalsi porod je zhruba po 4 tydnech a to uz je jde taky odstavit. Mama stejne bude kojit ty maly, takze jim aspon nebudou ujidat, kdyby chteli ;-).)
Tak to je snad vse. Kdybys mela s cimkoli problemy, tak dej vedet a zkusim vymyslet co dal. Nejvetsi uskali jsou asi ta ruzna seznamovani a oddelovani. Takze pokud by s tim byl problem, tak mi napis jak to probihalo a zkusim se nad tim zamyslet.
*Více o seznamování pískomilů najdete v sekci Chování pískomilů.
 
 
 
Jak poznám, že je samička těhotná? (více možných příznaků)
- Samička je neforemně tlustá. Postě má divně velké břicho.
- Pokud jí sameček sexuálně obtěžuje, pak se brání a píská. (Pokud už čeká, tak do porodu ji znova oplodnit nemůže.)
- Ke konci těhotenství píská, pokud se s někým dalším někde tlačí nebo tak. Prostě je jí nepříjemné, když po ní někdo leze.
*V sekci Odkazy mám web s fotkami bříšek těhotných maminek.
 
Nevím, jestli ti dokážu poradit. Je pravda, že když mamča kojí, tak jí jsou cecíky vidět víc, ale to asi hlavně proto, že má okolo víc udusaný kožíšek, jak tam děti strkaj čumáček. Ale jelikož jsou ještě mrňavý, tak to nemusí být ještě takhle vidět. Nemám nějak tip, jak poznat, že kojí. Nám se do domečku schovávali jen jednou, jinak vždycky měli pelech mimo domov, tak jsme je občas přistihli. Ještě se taky stává, že mamča najednou vyletí z pelechu, a miminka z ní postupně odpadávají po cestě, jak se drželi cecíků. Takže tak se to možná dá poznat. Ale jestli oba rodiče spinkají s miminky a starají se o ně, tak nejspíš i kojí. To se neboj, že by to nedělala. Kdyby ne, tak by brzo miminka pomřeli, a to by je možná i rodiče sežrali, takže by po nich nic nezbylo. Ale toho se neboj, to se prostě stává, ale třeba se ti to ani nestane. Nám jen občas. To že miminka často pískají je taky normální. Těžko porovnat, jestli pískají normálně. Pískají když chtějí papat. Nebo nevím jaký všechny důvody mají, ale pískají. Třeba taky pískají, když je mamča myje, hlavně jim myje zadečky, a to pak taky pískají. Asi se taky neradi koupou, jako některé naše děti. :-) (jako lidské) Jinak u mě se s péčí o děti rodiče většinou střídali, aspoň si mamča občas odpočinula a taťka jí pomáhal s dětma.
 
 
Stává se, že samička sežere vlastní čerstvě narozená mláďata, nebo i starší miminka. Jedná se ale o přirozené chování.
Možné důvody:
- Samička je březí příliš brzy. Minimální věk je 4-5 měsíců (max 12 měs.). Navíc se ještě nepodílela na výchově jiných mláďat.
- Samička je oslabená, nemocná, nebo měla příliš vrhů brzy za sebou.
- Samička byla při porodu nebo při výchově mláďat příliš rušena, ať už chovatelem nebo jinými pískomily.
- Miminka nemusela sežrat či poranit pouze jejich matka, ale třeba i starší sourozenci nebo jiní pískomilové.
- Chyba stravování - nedostatek bílkovin, tekutin nebo vyvážené stravy.
- Mláďata nejsou plně vyvinutá, jsou nemocná nebo špatně vyvinutá.
=> Pokud samička opakovaně požírá své mladé a neplatí nic z výše uvedeného, pak samičku dále nezatěžujte porody.
Prevence:
- Samička by během odchovu mláďat měla mít dostatek potravy, vody a bílkovin.
- Nesahat na hnízdo ani na mláďata.
- Pokud se v jejich obydlí vyskytují kromě rodičů i jiní pískomilové, dávejte pozor na stabilitu hierarchie skupiny.
- Maminka by měla mít dostatek materiálu na hnízdo a úkryt.
- Samička by pokud možno měla zažít výchovu mláďat zkušenější samičky.
Čištění příbytku - několik dní před porodem a pak až v době, kdy mají mláďata otevřené oči
Skupina s mláďaty:
- Doporučuje se separovat ostatní dospělé samice od skupiny s mláďaty. Mohli by je považovat za vetřelce a v nejhorším případě je i zabít. Jen ve výjimečných případech pomáhají dospělé samice s cizími mláďaty. Mláďata z předchozího vrhu mohou ve skupině zůstat, pokud se matka necítí rušena a nevyhání agresivně starší samečky.
- Otec může ve skupině zůstat, bude se o mladé starat jako matka. Nebo může otec mít vlastní hnízdo se staršími mláďaty a za několik dní budou zase všichni spolu.
*Další důvody kanibalismu: (zdroj: www.thegerbils.com/breeding6birth.htm)
- Příliš mnoho miminek
- Nemá pro miminka dostatek mlíčka
 

 
Rozmnožování:
. . . 
 
Porod:
. . .
 
Po narození (vývoj mláďat):
. . .
 

 *Jde o korespondenci staršího data, nyní již jsme o několik poznatků bohatší.
 
(Obsah: porod, sameček u mláďat, vývoj a pohlaví mlaďat, potrava pro maminku, odběr mláďat, výměna podestýlky...)
 
  Včera mi porodila samička Leontýnka 4 miminka dřív než jsem přišel ze školy a mezitím jí sameček Leo ihned znovu nakryl... :-( Asi bude tedy znovu březí.. Jak tomu mám příště zabránit, ale hlavně co teď ? Doufám, že to moje malá zvládne...

  To že sameček v den porodu vyrobí mamince další je běžný jev. Když jsem u toho, tak prostě taťku vezmu, a dám ho třeba na den do přepravky nebo do vedlejší klece, aby na ní nemoh. Ono ho to za den až dva přejde. A pak ho maminka ze začátku nechce pouštět do pelíšku k miminkám, ale nakonec je tatínek moc dobrá chůva. Kdyžtak to můžeš udělat tak, že si spočítáš, kdy přesně bude rodit. Březí bývá 24-26 dní. A pak preventivně tatínka dávat pryč, když nejsi doma. Bude jim sice smutno, ale zvládnou to. A o svojí pískomilku se neboj. Dva porody za sebou sice pro ně dost náročný, ale určitě to zvládne, když už to tak v přírodě je zařízený, že to jde. Akorát budou starší miminka chtít ještě mlíčko a budou se o něj muset dělit s mladšími. Maminka je ale asi v tom případě už odstaví. Normální stravu už v tom věku taky umí jíst. Nám se ještě nestalo, abychom měli dva vrhy hned po sobě, tak se ráda pak dozvím, jak to jde. Třeba by mě zajímalo, jestli tvůj sameček v pohodě může k samičce do pelíšku hned od začátku. U posledního porodu jsem totiž taky nebyla, a tatínek byl v pohodě s dětmi v pelíšku hned první den, což se mi ještě nestalo. Tak mám podezření, jestli si taky nezadělal na další.

  Mám ty své myšky moc rád, tak jsem se bál...Mám je oba sice krátce ,ale jsou naprosto úžasní. Tatínek byl v hnízdě ihned první den. Nevím přesně čas, ve kterém Leontýnka porodila, ale když jsem přišel, byli v hnízdě oba a Leo je olizoval stejně jako maminka..2x už je ale přestěhovala, v podstatě má dvě hnízda a ráno jsou v jednom a na noc ve  druhém. Chodí je často kojit a dobře se stará a po tom, že rodila ani památky (tedy krom 4 babies :-D ), je čilá až moc :-)) Právě toho, že ty starší bude ještě kojit a už budou další - to si moc neumím představit, tak pak hned napíšu... Četl jsem ,že jí mám dávat v době březosti moučné červy...Kolik a jak často (nechci mít doma červí farmu) :-) Jinak odloučení od sebe snáší bez problémů, mají "domov" č. 2 - to se nedá popsat, pošlu foto :-))) Není vůbec ohraničený a přesto z něj neutečou jsou fakt skvělí..

  Při porodu se samička umí o všechno krásně postarat. Hezky miminko umyje a všechno uklidí, až pak rodí další miminko. Takže je všude krásně čisto, jenom je slyšet pískot a jsou tam miminka.
  Jinak o miminka se nemusíš bát. V jednom týdnu už mají kožíšek a začínají chodit na průzkum z hnízda. Po dvou týdnech už začínají otvírat očička. A jakmile vidí, tak rejdí pořád po kleci a snaží se žužlat každu věc co najdou a nakonec se naučí jíst. Takže až budou další miminka, tak už budou moci papat i normální jídlo. Ale asi budou sami chtít ještě mlíčko. Ale nejspíš si to samička nějak sama zařídí. Tak uvidíme.
  Jinak moje Pinďa taky stěhovala miminka z pelíšku do pelíšku. Kdoví proč to dělá, ale asi má nějaký důvod.
  Cervicci. Tak taky jsme cetli, ze by meli mit cervy nebo cvrcky. Nebo treba vajicko nebo jogurt. Tak nic z toho nasi nemeli, a nevadilo jim to. Jogurt a vareny bilek ani nechteli. Ale kdyztak jim davam doplnkove krmivo co ma vitaminky a pak takovy mlicny s lecitinem. Ale nevim jestli jim to pomaha, ale radi to maji. Takze si s cervikama nemusis delat starosti, spis to muzes zkusit a uvidis, jestli jim to bude chutnat.

  Ale taky jim kupuju spoustu vitamínových tyčinek, oříšky, rozinky atd, tak myslím, že jim nic nechybí..Dáváš jim jablka? Četl jsem, že nemají dostávat moc vit.C.. Jinak taťka už je zpět u rodinky a je víc v hnízdě než mamka :-)
Popravdě taky nevím, jak se s malýma budu loučit, ale už mám zájemce a jsou to moc hodní lidé, dřív pískomily taky měli, tak určitě budou v dobrých rukách.
P.S. Kuriozně zároveň s myškama máme kočky :-)) Jsou na sebe zvyklí a neublížily by jim, ale jasně, že když nejsem doma, tak je do pokoje nepouštím.


  To je hezky, kdyz tvoje mamka chova kocky, tak ma aspon pochopeni pro tvuj chov piskomilu. Je dobre, ze si s nimi kocky rozumi. Ja mam zas zkusenost, ze psi se s nimi taky muzou skamaradit. A dokonce jim hlidaji klec pred neprateli :-).
  Ja davam piskomilum taky vsechno mozne. Najdes neco na mem webu, ale postupne to tam budu doplnovat. Jablicka jim urcite davam, chutna jim. Taky rajcata a pomerance a mandarinky. Proste spoliham na to, ze sami umi poznat, co je pro ne dobre, a to jim chutna. Takze jsou veci co neji a co ji. Jen vyjimecne musi clovek davat pozor. Pry by nemeli prilis slunecnici, ze je moc olejnata. Takze pocitam ze i buraky by nemusely byt tolik. Ale vsechno to s oblibou ji. Hlavne ta slunecnice je to, co prvni hned sni. Ale i kdyz v misce nechavaji nejake to zrni, tak je necham, at to hezky doji, nez dostanou dalsi.
  Jo, nas tatka mi taky prisel, ze se o mimca stara vic nez maminka. Ale zas maminka jedina muze kojit, tak ma pravo si vic odpocinout, a jeste je mela v brisku, tak to musela byt fuska. Tak to beru ja :-)). Ale je to hezky, jak se o ne tatinek stara. Nam se obcas misto tatinka stara treba starsi bratricek, a ne sestricka. Tak je to taky hezky. Kdovi, co si o tom mysli oni sami :-).
  Predavani mysacku mi je taky moc lito. V patek jsem dala prvniho. Zatim to jde. Vim ze je to moc hodna panicka, tak se bude mit dobre. Ale u ostatnich zajemcu zatim nevim. Ale chci je vzdycky nejdriv osobne videt a snad to dobre dopadne. Oni jsou ty mladatka tak krasny, ze je clovek musi mit rad. Ale kdyz se mnozi, tak neni mista neomezene, ale mame je stejne radi. Ja jsem si rekla az pri poctu 20kusu, ze uz je to moc a musim s tim neco udelat. Se nam to namnozilo ted najednou, jak nam dospelo vic holek. Tak snad to mnozeni zase nejak zkrotim.
 
  Teď jsem dal pískoušům mandarinku a je vidět že jim moc nechutná,když jsemji zkoušel dát Leovi tak místo do mandarinky kousl do mne.Ale je divné,že tam kde jsem našel odkaz na tvoje stránky,tak tam píšou že pomeranče rozhodně ne?!
Jinak Leontýnka se o dětičky krásně stará, ale sem tam je zahrabe. Mládata se dala na prvni průzkum a vedla si skvěle. Na to ze jim neni ani tyden[?].
  P.S.Jen taková malá otázka,píšeš, že jsi dala zatím jednoho pískomila pryč, přečetl jsem si  že to jsou společenský tvorové, jak to snáší, když se dávají po jednom ? Ještě s tím nemám zkušenost. Když jsem je jeli kupovat, tak měli 2 a mně bylo líto je rozdělit od sebe, vypadalo to, že si rozumí :-) tak jsme je vzali oba, ale že nakonec až tak, že založí rodinu, to jsem netušil [?]...
 
  Piskomilove maji vlastni chute. Kazdy ma rad neco jineho. Aspon u nas to tak vypada. Ale casem se od sebe treba nauci neco jist. No proste, jestli jim mandarinka nechutna, tak ji nechtej. Mojim chutna. Ale nemusi kazdemu chutnat to same. Jinak vim, ze se citrucove plody nedoporucuji. Ale moji mysove je maji radi. A myslim, ze argument, proc by je nemeli jist je, ze v jejich domovine to neznaji. Ale ze stejneho duvodu se to nedoporucuje ani  lidem, a stejne nam to nevadi. Takze ja spoliham na to, ze si mysaci sami reknou, co jist chtej a co nechtej.
  Mladatka kolem jednoho tydne zacinaji chodit na pruzkumy. Az jim budou dva, tak zacnou otvirat ocicka, a pak zacnou litat a skakat jako maly hopsakoule. A pak uz akorat rostou a zlobi ;-). Jinak ve veku 1-2 tydny se da poznat pohlavi. Koukni se jim na brisko, a holky tam maji po stranach tupliky, a kluci ne, ti maji na brisku velkej flek. Snad to poznas.
  No, skoda ze jsi ve zverimexu nevedel jakyho jsou pohlavi. Oni to obcas prodavaci nepoznaji, a je skoda, ze je jim to jedno. Asi moc lidi nema radost, kdyz ma nahodne parecek a nakonec deticky. Ale u tebe to asi neni takovy problem vid.
  Jinak kdyz uz mas ty miminka, tak se nemusis bat, ze by se hned mnozily a rozdavat je. A davat je od rodicu je taky dobry az v urcitym veku. Tipuju tak 6-8 tyden uz muzou pryc. Ale spis koukam jak se chovaji, jist v ty dobe uz davno umi, ale po mamince by se jim jeste styskalo, nekdy jeste koji. Takze az prestane kojit. To urcite sam poznas, kdy uz by mohli jit pryc. Jinak opravdu neni problem si deticky nejakou dobu nechat. Nebo kluky muzes klidne vsechny, i kdyz pak nebudes vedet, kdo je tatinek dalsich deti, jako u nas. Ale tak pul roku muzes mit i holcicky a nebudou se mnozit dal. Ale pak uz se treba nektera chce osamostatnit a muze se s mamcou prat. A pokud by se ji povedlo otehotnet, tak se muzou i zabit. Tak na to pozor. Ale jinak je to v pohode. Neco o tom ma napsano na webu. Jinak mame prave vlastni zkusenosti, ze jsme nase dve nejstarsi holcicky museli uz dat zvlast a maji kazda svoji rodinu. S klukama ale neni vubec problem.
  Jinak je moc dobre, ze sis z obchodu vzal oba. I kdyz je to parecek. Po jednom se to nedoporucuje, ze jsou pak smutni. Je fakt, ze moje myska mela moc velkou radost, kdyz dostala kamarada. Ale zas pak maji partnerstvi na cely zivot. Takze vlastne az budes rozdavat ty, tak muzes (stejne jako ja) dbat na to, aby u nikoho nebyli sami, ale aspon po dvou. Casto lidi uvitaji spis stejna pohlavi, ale nekdo taky ne. Ja davam po jednom jenom tam, kde vim ze na ne cekaji dalsi mysaci. Jinak po dvou, mozna tam i po trech sourozencich.

  Prosim te nevis kdy se muze piskousum vymenit podestylku?

  Kdy jim menit podestylku asi myslis kdyz maji mlade. Tak nedoporucuje se tyden pred porodem a pak kdyz jsou miminka mlady. treba tak tyden az dva si myslim. Ale my jim ji menime kdykoli je treba (kdyz smrdi), a zatim si nestezovali. Ale pro miminka je urcite lepsi je ze zacatku nerusit. Ale tvoje deti jsou myslim podobne stary jako moje deti, takze uz vesele skotaci po kleci/akvarku, takze jim v pohode muzes podestylku vymenit.
 
  Mladym jsou dva tydny a jsou opravdu hyperaktivni podestylku jsem jim uz vymnenil ,hned jak jsem tam sahnul rukou tak se rozebehli a zacali zuzlat vsechno kolem. Jeste s nima mam takovi problem oni si otevreli jen jedno oko myslis ze je to normalni?

  Hyperaktivita je v tomhle veku normalni. taky mi tam litaji jakoby to byly rachejtle, proto jim rikame hopsakoule. Je to pekny obdobi. To uz budou i papat jidlo, nebo aspon zkouset, ale kojit se jeste taky budou. Co se tyce otvirani ocicek, tak se neni ceho bat. Proste otviraji ocicka postupne. Uvidis, ze za kratkou dobu otevrou i to druhe. A pak teprve budou poradne litat a zkoumat vsechno okolo. Jsou pri tom fakt roztomili.
. . .
 
 

Moje komentáře k tomuto tématu (zanechané různě na internetu):
 
 
Tak to je důležitá, ale nakonec jednoduchá otázka. Kluka poznáš bezpečně. Když se mu koukneš pod ocásek, tak tam má dvě oválný boule, a to jsou varlata. Holčička se tolik nepozná, protože cecíky jsou schovaný v kožíšku, a pod ocáskem to má trochu složitější a taky takový malý čudlík, ale to mají oba. Záleží jak máš myšáčky starý, podle toho to vypadá trochu jinak, klidně dej vědět. Jinak kluci bývají větší než holky, ale není to úplně pravidlo, já mám i výjimky. Mám i pár fint, jak poznat pohlaví v určitém věku miminek, tak můžu na požádání prozradit.
Byla bych moc rada, kdybys mi ty finty prozradila.
Tak to ale potrebuju vedet, jak je stary. A jestli je to nejaky, co jsi ho dostala, tak uz mu je urcite pres mesic, takze kluk by mel byt poznat bezpecne. Pokud nema boule na zadku, tak je to holka. Kluka si zarucene nespletes. Ty ovaly jsou dlouhy podle veku tak 1-2cm, neprehlidnes to.

Vzpomnela jsem si ne jeden web, kde mas i fotky, jak pohlavi rozeznat. Snad ti to pomuze.
www.gerbils.co.uk/gerbils/gender.htm (ale anglicky). (další podobné odkazy viz Literatura.)
 
Bohužel nejsem zkušený chovatel abych rozeznala pohlaví- můžete mi poradit jak na to? [email] Nově a lépe ;)
Pohlaví lze určit různě. U dospělých jsou výrazná varlata u kluků. U miminek, zhruba věk 1-2 týdny, tak se jim dá podívat na bříška, a holčičky mají ťuplíky pro budoucí cecíky, 2x4 v řadě po stranách bříška. U větších dětí to lze poznat až tak kolem 1 měsíce. Většinou v těch 6ti týdnech už se klukům začínají rýsovat varlata a bývají docela dobře rozeznatelná (podle velikosti mláděte). Já jsem teď potřebovala zjistit pohlaví dřív, asi ve 4 týdnech. Tam bylo nutné jen pečlivě porovnat vzdálenosti otvorů na zadečku, že kluci mají dál od sebe a holky blíže k sobě. Je to často spíš nouzová metoda, protože si jsem vždycky nejistá, dokud nevidím varlátka. Ale funguje to.
Tak snad jsem vám poradila, a podívejte kdyžtak i na některé ty fotky, to pomahá ještě víc.
Na webu mam několik odkazů na rozpoznani pohlaví, obrázkové průvodce ale v angličtině.
https://bodlinka.wbs.cz/Literatura---odkazy.html#ur_ov_n__pohlav_
 
 
Porod, miminka a tatínek [piskomilll.blog.cz]
Co se tyce porodu a starani o miminka, tak maminka piskomilka vi urcite vsechno nejlip, tak kdyz ji nechate v klidu a bude mit vseho dostatek, tak se o vse sama postara. Priroda vi co a jak nejlip. Tatinkove jsou pro vychovu mladat vyhodou, ale jde to i bez nich. Prvni den mamca stejne k sobe a k miminkam nikoho nepusti. Akorat pozor, hned po porodu by tatka nekdy rad delal dalsi, tak je fajn mu to zatrhnout, aby toho na mamcu nebylo moc.
 
Je to bezny, ze samec na samicku dorazi a chce se brzy po jejim porodu sparit. Ona se ale nenecha premluvit hned, az po nejake chvili zacne teprve spolupracovat (bez toho se to nepovede). Kdyz ho oddelis na 2-3 dny, tak ho to na cas prejde. A treba se ti to povede vychytat do doby, nez budou mladata na odstaveni a dalsi vrh se nepovede ;). Tim myslim, kdyz se ti povede samecka vzdy vcas pristihnout pri cinu a oddelit ho na ty cca dva dny. Ale urcite to nejde vychytavat vecne. Takze deti jsou na odstaveni tak po 6 tydnu (pokud nema dalsi vrh, ktery prijde ca po 4 tydnech, pak odstavi starsi mladata.) Takze v tu dobu muzes uz i dobre zjistit pohlavi mladat a muzes je rozdelit na holky a kluky, a taky si podat inzeraty, jestli by nekdo nechtel tve mlade :-).
 
kdyz se budes rozhodovat jak velky skupinky kluku a holek.. tak v dlohodobe perspektive.. nam se osvedcilo hodne kluku, ale holky radeji jen dve.. nam se jich vic pohadalo.. ale zatim je to zkusenost jen u nas, jeste se nam jinde nepotvrdila...
 
 
  Moje metoda izolace samce na 2 dny spociva v tom, ze samice ma spravne dny jen jednou za cas. Takze po 1-2 dnech uz na ni samec neskace. (Tim se prece mnozi, jinak to neumi.) Takze jediny problem je, aby si clovek vcas vsiml, kdy maji choutky. Casem bych chtela zjistit kdy ma samice sve dny, abych vedela kdy davat pozor.
  Tak zaklad je, ze si nekupujes parecek. Ale kdyz se k nemu dostanes omylem, tak co mas delat? Bud je izolovat definitivne, ale aspon ne samotny, aby jim nebylo smutno. a nebo jim prejes jejich lasku, a musis jim delat aspon takovou antikoncepci.. co myslis?
  Tak když prostě nechci, tak izolovat a s každym si často hrát a nebo každýmu pořídit kámoše..
  Tak to jo.. ale nam je jich lito, kdyz vidime, ze se maji radi.. tak se to snazime delat takhle.. ted asi hlavni samici naridim izolaci aspon na mesic, protoze kluci je doma poradne neohlidaj. jinak si myslim, ze by to mohlo fungovat.. nekolikrat jsme tomu takhle uz zabranili.
  Ale taky jim obcas doprejeme radost z miminek..
  Ja mela puvodne v planu je oddelit definitivne na holky a kluky. Taky jsme to chvili realizovali (asi 1-2 mesice), ale pak kdyz byly zase spolu, tak byly fakt radi. A nakonec to vsechno skoncilo timhle mnozenim proto, ze moje hlidaci metoda nema uspech, pokud je nikdo nehlida. A v Plzni je nehlidam ja, a nahradni chovatelum se to moc nedari.
  Jelikož na tuto mou metodu jsou mnohdy nevěřícné ohlasy, pak můj pohled na věc:
  Je pravda, že někdy stačí málo, a už je zaděláno na miminka. Ale také je pravda, že někdy se můžou snažit dlouho a nepovede se nic. Takže tahle metoda je takový kompromis, jak se snažit o co nejmíň dětí, ale přitom přát párečkům lásku. Rozhodně to není metoda 100%, ale myslím si, že dost úspěšná. (Ještě vymýšlíme další způsoby, jak omezovat množení. Všechno to ale záleží na vlastním pozorování pískomilů a na možnostech, které máte vzhledem ke svému dennímu režimu.)
(Více viz odstavec "nemnožte prosím", nebo také v sekci Chování pískomilů. Toto je již můj zastaralý názor, nyní všichni odděleni.)